Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... anulare act de vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

anulare act de vanzare cumparare

La sfarsitul anului2009 ( 01.11.2009 mai exact) mama mea a intocmit un contract de imprumut cu o persoana fizica pt. suma de 20.000. ron. In cadrul acelui contract se specifica ca daca suma nu va fi inapoiata in termen de 1 (una) luna, contractul se investeste cu titlu executoriu. La aceeasi data insa, (01.11.2009) i se cere de catre aceeasi persoana sa faca si un antecontract de vanzare-cumparare al apartamentului pe care mama mea il detinea la acea data, trecandu-se suma imrumutata ca fiind avans la pretul de vanzare al apartamentului respectiv. Mentionez ca aceste doua acte au fost intocmite la doi notari diferiti. Intrucat suma specificata in contractul de imprumut nu a putut fi restituita in termenul specificat (una luna), in data de 23.11.2009 se intocmeste si un act de vanzare-cumparare in care a fost trecut un drept de habitatie viagera a mamei mele. In data de 10.02.2010. mama mea a decedat. Poate fi considerat nul actul de vanzare-cumparare ?
Actul de vanzare-cumparare ramane valabil, din pacate. Dreptul de habitatie viagera al mamei dvs.a durat pana la decesul acesteia. In calitatea dvs. de mostenitor mai putei solicita prin instanta sa se constate nulitatea absoluta a contractului de vanzare-cumparare pentru lipsa cauzei, frauda la lege, viciu de consimtamant etc.daca puteti dovedi ca a fost inselata si ca de fapt pretul apartamentului l-a reprezentat doar suma din acel imprumut , insa sansele sunt foarte mici .
Adica ,sa pierdeti un apartament pentru 5000 euro?!!
Ati putea cita din declaratiile pe care le-au dat si vanzatorii si defuncta, la momentul perfectarii? Aceste declaratii fac dovada doar pana la proba contrarie care poate fi dovedita de terti( deci si de dvs.) cu martori. Depinde ce srie in act... Poate mai aveti o sansa prin solicitarea nulitatii absolute.
avvalentina, utilizator
avvalentina a scris:

Adica ,sa pierdeti un apartament pentru 5000 euro?!!
Ati putea cita din declaratiile pe care le-au dat si vanzatorii si defuncta, la momentul perfectarii? Aceste declaratii fac dovada doar pana la proba contrarie care poate fi dovedita de terti( deci si de dvs.) cu martori. Depinde ce srie in act... Poate mai aveti o sansa prin solicitarea nulitatii absolute.

Cu scuze daca nu inteleg indeajuns...dar nulitate absoluta pentru ce ??
Eu personal cunosc mai multe cazuri de acest gen si doar aproximativ 10% dintre vanzatori au avut succes, nici unul pentru nulitate absoluta(indiferent ca au considerat cauza ilicita, vicii de consimtamant sau frauda legii)
Procesul este unul dificil! Indiferent daca va cere nulitatea sau anularea (prescriptia nu s-a implinit).